Kredyty konsolidacyjne – to warto wiedzieć

Od pewnego czasu po głowie chodziły mi kredyty konsolidacyjne. Nie dlatego żebym potrzebował, co to to nie, nie mam żadnych kredytów i nie muszę nic konsolidować i niech tak pozostanie. Przejrzałem jednak oferty dostępne w internecie. Wszystko pięknie, skonsoliduj, nie męcz się wysokimi ratami i tak dalej. Jakoś jednak nie pisze się o tym, że rozciągnięty w czasie kredyt (niższe raty to logiczne że rozciągnięty) to droższy kredyt. Przeciwnie nawet, czytałem przekazy w których napisano, że kredyt konsolidacyjny jest tańszy niż ten przed konsolidacją i rzekomo dlatego jest tańszy, bo jest zabezpieczony hipotecznie. Owszem, podobno oprocentowanie rzeczywiste kredytu skonsolidowanego może być niższe jak przed konsolidacją, ale przecież zmniejszenie raty o połowę, to w przybliżeniu dwa razy dłuższy okres spłaty.

Nie wymagam tego aby pisały, uprzedzały przed tym banki w swoich ofertach, ale i w żadnych artykułach poświęconych kredytom konsolidacyjnym tez nigdzie nie widziałem aby rzetelnie przyznano, że kredyt konsolidacyjny jest droży od skonsolidowanego (musi być droższy, bo bank musi zarobić). Może lepiej zacisnąć żeby i odjąć sobie to i owo od „gęby” a spłacać kredyty bez konsolidowania za to później odetchnąć a nie borykać się latami z kredytem konsolidacyjnym… Wiem, że nie zawsze się tak da ale może w sytuacjach niektórych kredytobiorców tak.

Konsolidacja kredytów do bardzo dobre rozwiązanie w niektórych sytuacjach. Chcę jednak wyprowadzić z błędu tych którzy uważają że skoro są właścicielami mieszkania, domu albo innego typu nieruchomości (są też podobno kredyty konsolidacyjne udzielane bez zabezpieczenia hipotecznego http://kredyt.sanok.pl/kredyt-konsolidacyjny-co-nalezy-wiedziec/ – szósty akapit), to zawsze bankowy kredyt konsolidacyjny będzie do ich dyspozycji. Otóż nie, nie zawsze. Bank może przyznać kredyt konsolidacyjny dopóki kredytobiorca nie ma przeterminowanych rat – długów, co zawsze widać w BIK. Jeżeli zaległości w spłacaniu rat przekraczają 90 dni to nie ma szans na otrzymanie w banku kredytu konsolidacyjnego. Można ewentualnie skorzystać z jakiejś pozabankowej pożyczki ale będzie to zapewne o wiele drożej kosztować. Kredyt konsolidacyjny to nie jest to kredyt oddłużeniowy. Tak bywa też nazywany ale nie jest. Na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest najwyższy i jedyny czas dopóki nie ma zaległości w spłacaniu kredytów które kredytobiorca chciałby skonsolidować. To bowiem że kredytobiorca ma nieruchomość, nie zwalnia banku z obowiązku sprawdzenia go w BIK jak też sprawdzenia jego dochodów. Dotyczy to również pożyczki hipotecznej.

Komentarze do “Kredyty konsolidacyjne – to warto wiedzieć”

  1. Kredyt konsolidacyjny już niejednego uratował przed wypowiedzeniem mu innych kredytów (z powodu niepłacenia rat) i wszelkimi negatywnymi konsekwencjami z tym związanymi, jak niepotrzebne dodatkowe koszty i zajęcia komornicze oraz licytacje składników majątkowych przez komornika. Pamiętać jednak trzeba o tym, że kredyty konsolidacyjne to nie kredyty oddłużeniowe jeżeli pod pojęciem dług rozumiemy w tym wypadku te już wymagalne a więc zaległe raty kredytu. Jeżeli dopuścimy do takiej sytuacji, to bank odrzuci wniosek o kredyt konsolidacyjny; najwyższy czas na zaciągnięcie tego kredytu jest wtedy, gdy jeszcze (z trudem) niedopuszczamy do powstania zaległości w spłacie kredytu (kredytów).

  2. Gdy dawniej słyszałem o oddłużaniu, to przychodziła mi na myśl jakaś restrukturyzacja zobowiązań, anulowanie odsetek, itp. I podobno niektóre firmy oferują usługi takiego oddłużania, negocjując z wierzycielem. Jednak oddłużanie w wykonaniu pozabankowych firm pożyczkowych wygląda zgoła inaczej i najczęściej to ich reklamy rzucają się w oczy gdy przeglądam internet. Takie oddłużanie a raczej chyba „oddłużanie” polega na oferowaniu pożyczki zwanej potocznie na spłatę komornika, albo kredytu dla zadłużonych. Istotnie, można wówczas zmniejszyć lub całkowicie spłacić taką nową pożyczką już przeterminowane długi, ale oczywiście i o jej zwrot upomni się pożyczkodawca gdy minie termin jej zwrotu. Na domiar złego pożyczki takie są często znacznie wyżej oprocentowane niż długi które są nimi spłacane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *