Rodzaje kart wydawanych przez banki

Każdy z nas ma w portfelu co najmniej jedną plastikową kartę. Lecz czy naprawdę wiemy, co w portfelu trzymamy? Czym są te kawałki plastiku i jakie mają one możliwości działania w praktyce? Jeśli nie jesteście pewni, przeczytajcie ten tekst do końca!

Karta bankowa
Zanikający już produkt to karta bankowa. Wykorzystywana bywa ona jeszcze w niektórych bankach do identyfikowania klienta bez konieczności sprawdzania dowodu osobistego. Weryfikacja odbywa się za pomocą karty i wprowadzonego kodu PIN. Coraz częściej banki jednak odchodzą od tej praktyki i wybierają jednak dowody osobiste jako narzędzie weryfikacyjne.

Karta bankomatowa
Obecnie karta bankomatowa to funkcja prawie wszystkich kart wydawanych przez banki. Początkowo jej założeniem było umożliwienie wykonywania jedynie wypłat z bankomatu oraz transakcji, których terminal bankomatu dopuszczał. W grę wchodziły więc doładowania telefonów czy sprawdzenie salda na rachunku bankowym.

Karta płatnicza
Karta płatnicza to produkt wydawany bezpośrednio w połączeniu z naszym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Za jej pomocą możemy zarówno dokonywać płatności jak i wypłacać pieniądze w sklepach do wysokości salda środków znajdujących się na naszym koncie. Jeśli transakcja przekroczy tą wartość, to nie zostanie ona wykonana.

Karta debetowa
Bardzo podobną funkcję do karty płatniczej ma karta debetowa. Z tą jednak różnicą, że transakcje mogą być dokonywane do salda debetowego przyznanego nam przez bank. Jeśli więc na rachunku mamy 2000 złotych a maksymalny przyznany nam debet to 1000 złotych, to łączne transakcje za pomocą karty debetowej będą mogły wynieść nie więcej niż 3000 złotych.

Karta kredytowa
Ten rodzaj karty to specjalny, osobny produkt bankowy, wydawany bez połączenia z naszym dotychczasowym rachunkiem bankowym. Karta kredytowa jest osobnym rachunkiem z przyznanym limitem kredytowym, działającym trochę na zasadzie kredytu odnawialnego. Pieniądze są jednak nieoprocentowane przez okres Grace Period, który może wynieść nawet ponad pięćdziesiąt dni. Karty kredytowe są najlepsze wtedy, gdy dokonujemy wielu płatności w sklepach. Nie warto jednak korzystać z tego rozwiązania do wypłat pieniędzy z bankomatów.

Zapoznaj się też z tym: Karta kredytowa czy debetowa? Co wybrać?

Dodatkowe funkcje
W wielu przypadkach banki wydają obecnie karty, które łączą w sobie wiele powyższych funkcji. Jednocześnie dodawane są kolejne – płatności bezdotykowe typu PayPass czy PayWave, programy bonusowe, partnerskie i rabatowe czy też możliwość zmiany formatu karty. Zamiast standardowego kształtu może ona być nalepką na telefon czy umieszczona w zegarku. Postęp sprawia, że karty będą jeszcze popularniejsze, a o ich nowych funkcjach dopiero się dowiemy.

Komentarze do “Rodzaje kart wydawanych przez banki”

  1. Czy karta kredytowa obniża zdolność kredytową gdybym dodatkowo chciał sobie otrzymać kredyt gotówkowy w banku?

    1. Oczywiście, że obniża. Jeżeli masz kartę kredytową a na niej debet do wykorzystania, to w rzeczy samej tak, jakbyś miał wziętą pożyczkę w banku. To nic, że Ty nie wykorzystałeś tego debetu na karcie kredytowej, ale w każdej chwili możesz to zrobić dokonując płatności kartą bądź wybierając gotówkę z bankomatu. Dlatego, przed wzięciem na przykład kredytu hipotecznego, jeżeli oceniasz swą zdolność kredytową „na styk”, to lepiej wypowiedzieć umowę o kartę kredytową jeżeli nie jest Ci potrzebna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *