Parabanki uczciwsze od banków…

Koszty pozabankowych czyli parabankowych pożyczek są generalnie o wiele wyższe niż koszty bankowych kredytów i różnice bywają spore a nawet dla niektórych rażące. Trzeba jednak mieć na względzie to, że parabanki ponoszą wyższe ryzyko kredytując osoby z negatywną historią i teraźniejszością kredytową a w niektórych przypadkach także osoby z niskimi dochodami, z dochodami zajętymi przez komornika albo po prostu bezrobotne.

Zauważmy jednak, że w przypadku zwłaszcza pozabankowych chwilówek przez internet – pożyczek online, parabanki rzetelniej niż banki informują klienta o całkowitym koszcie kredytu. Zamieszczają w internecie narzędzia które ja zwykłem sobie nazywać suwakami przy pomocy których klient ustawia sobie kwotę pożyczki która go interesuje oraz okres czasu na jaki pożyczkę potrzebuje. I automatycznie wyświetlany jest całkowity koszt takiej pożyczki. Można by zatem rzec że klient wie, w co się pakuje.

A jak banki informują klientów o koszcie kredytu (pożyczki)? Otóż wabią ich niskim oprocentowaniem nominalnym; taka zachęta zajmuje znaczna część reklamy kredytu i rzuca się w oczy od razu. Problem jednak w tym, że oprocentowanie nominalne a całkowity koszt kredytu to dwie zupełnie różne rzeczy; oprocentowanie rzeczywiste bankowych kredytów przekracza dwa, trzy razy ich oprocentowanie nominalne. Niestety jednak, wartość oprocentowania rzeczywistego kredytu podawana jest w reklamach drobnym i często „wyblakłym” druczkiem i jak ktoś nie wie, że trzeba tej wartości szukać, to może mieć pecha – ujrzy tylko wartość oprocentowania nominalnego i pomyśli sobie, że takiej okazji, tak taniego kredytu nie można przepuścić. A później się zdziwi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *